Blue Mountains 0                 Cranebrook 0

What a way to finish the season, even though James, Jonathon, Benjamin,

Thomas, Zachary, Adrian and Jack (POM) did not score a goal neither did

Cranebrook who are normally strong competition.

All the boys had a great season and improved greatly. Thank you Coach Scott Macklin for all the effort and time you gave the boys.

N.D.S.F.A. Inc  SENIOR  COMPETITION  TABLES   10/08/2003

AGE  CLUB         P  W  D  L  GF   GA   GD  LP PTS

16.3
BLUE MNTNS        15 12  0  3  59   31   28   0  36
GLOSSODIA         15 11  2  2  70   21   49   0  35
S.M.C.            15  9  2  4  38   28   10   0  29
JAMISONTOWN       15  4  1 10  25   51  -26   0  13
ST CLAIR          15  3  3  9  26   42  -16   0  12
BLAXLAND          15  1  2 12  10   55  -45   0   5

16.G2
HAZELBROOK        14 10  2  2  34    6   28   0  32
SPRINGWOOD        14  9  1  4  33   15   18   0  28
BAND CLUB         14  8  0  6  39   29   10   0  24
PENRITH ROVERS    14  7  1  6  25   25    0   0  22
BLUE MNTNS        14  6  2  6  22   29   -7   0  20
HENRY LAWSON      14  5  2  7  21   40  -19   0  17
RICHMOND          14  4  1  9  21   34  -13   0  13
EMU PLAINS        14  2  1 11  10   27  -17   0   7

17.1
EMU PLAINS        15 13  1  1 101    8   93   0  40
BLUE MNTNS        15 10  2  3  45   24   21   0  32
RICHMOND          15  8  2  5  42   35    7   0  26
MULGOA            15  7  3  5  49   18   31   0  24
HAZELBROOK        15  2  0 13  17   99  -82   0   6
GLENMORE PK       15  1  0 14  16   86  -70   0   3

35.2
PENRITH RSL       14 12  0  2  51   16   35   0  36
BLAXLAND          14 11  2  1  33   12   21   0  35
BLUE MNTNS        13  7  2  4  47   19   28   0  23
PENRITH SC        14  5  3  6  33   29    4   0  18
BLIGH PK          13  5  2  6  30   31   -1   0  17
CRANEBROOK        13  4  2  7  24   35  -11   0  14
S.M.C.            13  3  3  7  18   40  -22   0  12
ST CLAIR          14  0  0 14  11   65  -54   0   0

PRM1
COLO              20 15  2  3  58   37   21   0  47
BAND CLUB         20 14  1  5  52   25   27   0  43
BLAXLAND          20 12  3  5  47   27   20   0  39
PENRITH ROVERS    20 12  2  6  38   18   20   0  38
BLUE MNTNS RED    20 10  6  4  40   30   10   0  36
WERRINGTON        20  8  4  8  43   38    5   0  28
HAZELBROOK        20  8  2 10  29   33   -4   0  26
EMU PLAINS        20  7  3 10  33   38   -5   0  24
BLUE MNTNS YLW    20  6  2 12  25   35  -10   0  20
GLENMORE PK       20  2  2 16  20   62  -42   0   8
HENRY LAWSON      20  2  1 17  20   62  -42   0   7

PRMR
PENRITH ROVERS    20 18  2  0  80    9   71   0  56
HAZELBROOK        20 15  1  4  51   26   25   0  46
BAND CLUB         20 14  2  4  48   22   26   0  44
GLENMORE PK       19  8  2  9  34   39   -5   0  26
WERRINGTON        20  6  7  7  36   36    0   0  25
HENRY LAWSON      19  8  1 10  27   36   -9   0  25
BLAXLAND          20  7  3 10  32   37   -5   0  24
EMU PLAINS        20  7  3 10  31   55  -24   0  24
BLUE MNTNS YLW    20  5  3 12  26   46  -20   0  18
BLUE MNTNS RED    20  4  1 15  20   55  -35   0  13
COLO              20  3  3 14  36   60  -24   0  12

AA.5
SPRINGWOOD        16 13  1  2  44   18   26   0  40
GLOSSODIA         16 11  2  3  47   21   26   0  35
BLAXLAND          16 10  1  5  53   27   26   0  31
ST CLAIR          16  9  1  6  37   37    0   0  28
RICHMOND          16  8  1  7  49   33   16   0  25
S.M.C.            16  6  1  9  40   51  -11   0  19
COLO              16  4  2 10  24   31   -7   0  14
BLUE MNTNS        16  3  1 12  40   64  -24   0  10
HENRY LAWSON      16  2  2 12  26   78  -52   0   8

AA.6
BLIGH PK          18 17  0  1  99    8   91   0  51
WARRADALE         18 13  1  4  56   34   22   0  40
CLAREMONT MDWS    18 12  1  5  46   29   17   0  37
CRANEBROOK        18 12  0  6  62   36   26   0  36
JAMISONTOWN       18 10  0  8  51   27   24   0  30
GLENMORE PK       18  8  1  9  45   53   -8   0  25
HAZELBROOK        18  5  1 12  46   66  -20   0  16
ST CLAIR          18  3  3 12  19   79  -60   0  12
BLUE MNTNS        18  2  3 13  25   66  -41   0   9
SPRINGWOOD        18  2  2 14  18   69  -51   0   8

AA.9
BAND CLUB         14 13  0  1  67   14   53   0  39
S.M.S.C.          14 12  1  1  93   19   74   0  37
PITT TOWN         14  8  1  5  47   36   11   0  25
PENRITH SC        14  6  1  7  24   28   -4   0  19
BLUE MNTNS        14  6  1  7  30   35   -5   0  19
HENRY LAWSON      14  4  0 10  28   73  -45   0  12
PENRITH RSL       14  3  0 11  33   39   -6   0   9
EMU PLAINS        14  2  0 12  17   95  -78   0   6

AA.L1
ST CLAIR          12  9  3  0  37    9   28   0  30
CRANEBROOK        12  8  3  1  35    8   27   0  27
BAND CLUB         12  8  2  2  38   13   25   0  26
HENRY LAWSON      12  7  0  5  33   12   21   0  21
BLUE MNTNS        12  3  1  8  10   42  -32   0  10
PENRITH SC        12  2  1  9   7   20  -13   0   7
GLENMORE PK       12  0  0 12   6   62  -56   0   0

AA.L3
BAND CLUB         12 11  0  1  53   14   39   0  33
BLAXLAND          12 10  0  2  49   13   36   0  30
MULGOA            12  9  0  3  54   14   40   0  27
GLENMORE PK       12  4  0  8  15   51  -36  -3   9
WARRADALE         12  2  2  8  27   41  -14   0   8
COLO              12  1  2  9   5   45  -40   3   8
BLUE MNTNS        12  1  4  7  16   41  -25   0   7

N.D.S.F.A. Inc       LEAGUE COMPETITION TABLES   3/08/2003

AGE  CLUB        P  W  D  L  GF   GA   GD  LP PTS

08.F
PENRITH SC       14 12  2  0  43    3   40   0  38
SPRINGWOOD       14  9  2  3  34   13   21   0  29
BLUE MNTNS       14  7  4  3  18   11    7   0  25
EMU PLAINS       14  8  1  5  26   28   -2   0  25
CRANEBROOK       14  7  2  5  21   18    3   0  23
PENRITH RSL      14  2  3  9  12   29  -17   0   9
GLENMORE PK      14  0  5  9   4   26  -22   0   5

08.L
SPRINGWOOD RED   14 11  2  1  48    6   42   0  35
HAZELBROOOK YLW  14  7  4  3  25   13   12   0  25
HAZELBROOK WHTE  14  6  5  3  19    8   11   0  23
SPRINGWOOD BLK   14  6  3  5  14   13    1   0  21
BLAXLAND         14  5  4  5  20   28   -8   0  19
BLUE MNTNS       14  4  3  7  10   12   -2   0  15
HAZELBROOK GLD   14  4  2  8  12   33  -21   0  14
SPRINGWOOD WHTE  14  0  3 11   4   39  -35   0   3

09.4
BLUE MNTNS       12  9  3  0  28    3   25   0  30
HAZELBROOK       12  8  3  1  37    4   33   0  27
MULGOA           12  7  4  1  22    9   13   0  25
WENTWORTH FALLS  12  5  2  5  23   18    5   0  17
HENRY LAWSON     12  2  3  7   8   30  -22   0   9
PENRITH RSL      12  1  2  9   8   31  -23   0   5
PENRITH SC       12  1  1 10   5   36  -31   0   4

09.8
GLENMORE PK      12  7  5  0  24    7   17   0  26
PITT TOWN        12  6  5  1  21    8   13   0  23
WARRADALE        12  5  4  3  12    9    3   0  19
ST CLAIR         12  5  2  5  15   15    0   0  17
BLAXLAND         12  4  0  8  13   24  -11   0  12
BLUE MTNS        12  2  4  6   6   17  -11   0  10
HAZELBROOK       12  1  4  7   5   16  -11   0   7

10.6
HAZELBROOK       14 14  0  0  53    3   50   0  42
BLUE MNTNS       14 10  0  4  36   15   21   0  30
COLO             14  8  1  5  26   13   13   0  25
S.M.C.           14  7  2  5  22   17    5   0  23
SPRINGWOOD       14  7  1  6  14   17   -3   0  22
CRANEBROOK       14  2  4  8  10   28  -18   0  10
BAND CLUB        14  2  2 10  17   31  -14   0   8
EMU PLAINS       14  0  2 12   5   59  -54   0   2

11.7
BLAXLAND         14 12  1  1  47    8   39   0  37
BLUE MNTNS       14 12  1  1  37    6   31   0  37
HENRY LAWSON     14  9  1  4  33   21   12   0  28
SPRINGWOOD       14  6  2  6  24   18    6   0  20
WENTWORTH FALLS  14  4  2  8  15   22   -7   0  14
S.M.S.C.         14  4  1  9  12   27  -15   0  13
PENRITH RSL      14  4  0 10  15   30  -15   0  12
CRANEBROOK       14  0  2 12   2   53  -51   0   2

12.1
COLO             12 11  1  0  45    8   37   0  34
BLUE MNTNS       12  9  0  3  30   19   11   0  27
BLAXLAND         12  6  4  2  22   15    7   0  22
ST CLAIR         12  6  1  5  24   18    6   0  19
SPRINGWOOD       12  3  3  6  19   22   -3   0  12
PENRITH SC       12  2  1  9  14   33  -19   0   7
HAZELBROOK       12  0  0 12   4   43  -39   0   0

13.6
GLOSSODIA        12 11  0  1  65    8   57   0  33
PITT TOWN        12 10  0  2  52   18   34   0  30
SPRINGWOOD       12  5  2  5  22   29   -7   0  17
BAND CLUB        12  5  2  5  25   35  -10   0  17
PENRITH RSL      12  3  2  7  23   40  -17   0  11
ST JOSEPHS       12  1  4  7   9   31  -22   0   7
BLUE MNTNS       12  1  2  9  11   46  -35   0   5

Blue Mountains    2                            St Marys SC       0

Goals: Brenton Bell   2

The boys showed how hard it is to back-up so soon after such an important game on Saturday and struggled early against St Marys.

Stevie Hooker had a stint in goals and did a fine job.  Alexander Talbot, Alec Hopkins and Tim Finter were solid at the back, getting to the ball first to turn around the hard running St Marys forwards.

The game was played in the mid-field where Brendan Whyte, Mitchell Carter, Mitchell Hunter and James Beech were very committed and had their opponents pulling out of loose ball contests.

Aden Heymans, Michael Breckenridge and Ben Hampson worked hard up front, each unlucky not to score as at least four shots flew over the bar.

A few half-time switches by the coach with an injection of speed saw our boys get on top in the second half.  Stevie Hooker and Brenton Bell really stretched the St Marys defence resulting in two good Brenton goals.

Mitchell Carter was the provider for each with his powerful through balls and our own little Ruud Van Nistlerooy reacted quickly to score.  Well done Boof Van Nistlerooy!

Team
9.6 – Round Robin Runner Up
10.9 – Competition Runner Up
11.2 – Competition Winner
16.2 – Round Robin Winner
17.1 – Round Robin Runner Up
18.2 – Competition Runner Up
35.2 – Top Four Runner Up
AA.L2 Gold – Competition Runner Up
AA.2 – Competition Winner and Top Four Winner
AA.6 – Top Four Semi Finalist
PREM1 – Competition Runner Up, Top Four Winner and Nepean Cup Winner

2002 SPECIAL AWARDS
Robbie Madden Award – Highest Placed Division/Age Comp – AA.2
John Costello Award – Most Improved – 11.2
Tony Millington Award – Battlers – 11.7
Dedication Award – 9.6
The Margaret Wagner Award – Senior Best and Fairest – Tim Workman (AA.2)
2002 Club Person Award – Tony Jones

10 Year Awards
Cameron Creagh, Tim Duck, Matt Furtner, Bodie Hanrahan, Jake Hanrahan, Trent Hanrahan, Ryan Heymans, Patrick Kirton, Jeff Lobb, Mat Patoulos, Mark Rodger, Mark Semeniuk

20 Year Awards
Michael Currey

The following members served on the Club Committee in 2003.

  • PRESIDENT – Gordon Aiken
  • VICE PRESIDENT – Keith Hayman
  • SECRETARY – Tony Adamski
  • TREASURER – Len Bowman
  • COMPETITION SECRETARY – Gordon Aiken
  • ASSISTANT SECRETARY – Vacant
  • REGISTRAR – Greg Petley
  • ASSISTANT REGISTRAR – Vacant
  • Promotions – Neil Greagh
  • PUBLICITY OFFICER – Michael Hampson
  • Fields Officer – Tom Holmes
  • Maintenance Officer – Michael Hampson
  • Coaching Coordinator – Vacant
  • Roster Officer – Keith Hayman
  • Equipment Officer – Margaret Semeniuk
  • WOMEN’S COORDINATOR – Margaret Semeniuk
  • CANTEEN OFFICER – Georgina Hameister
  • CHILD PROTECTION OFFICER – Keith Hayman
  • GENERAL COMMITTEE MEMBER – Ian Monaghan
  • GENERAL COMMITTEE MEMBER – Noel Hanrahan
  • WEBMASTER – Martin Trigg
  • PUBLIC OFFICER – Greg Cox (non Committee member)

SUB COMMITTEES

  • GRADING – Ashley Rees & Michael Hampson
  • Canteen – Pauline Trigg

Team
9.5 –  Cherrywood Cup Winners
12.2 – Competition Runner Up
16.3 – Competition Runner Up
AAL.3 – Competition Runner Up and Round Robin Winner
AAL.4 – Competition Winner
O30.1 – Competition Winner
O30.2 – Round Robin Winner
PREM1 – Competition Winner and Nepean Cup Winner

2001 SPECIAL AWARDS
Robbie Madden Award – Highest Division/Age Comp Winner – PREM1
John Costello Award – Most Improved – 16G.1
Tony Millington Award – Battlers – 14.4
Dedication Award – 9.10
The Margaret Wagner Award – Senior Best and Fairest – Tracey Pleasance (AAL.3)
2001 Club Person Awards – Stewart Roberts & Ashley Rees

10 Year Awards
Ben Kremer, Brendan Heape

20 Year Awards
Michael Cameron, Derek Page

The following members served on the Club Committee in 2002.

  • PRESIDENT – Gordon Aiken
  • VICE PRESIDENT –
  • SECRETARY –
  • TREASURER – John Rees
  • COMPETITION SECRETARY – John Rees
  • ASSISTANT SECRETARY – Vacant
  • REGISTRAR – Keith Hayman
  • ASSISTANT REGISTRAR – Vacant
  • Promotions – Neil Greagh
  • PUBLICITY OFFICER – Vacant
  • Fields Officer – Tom Holmes
  • Maintenance Officer –
  • Coaching Coordinator – Gordon Fell
  • Roster Officer – Keith Hayman
  • Equipment Officer – Margaret Semeniuk
  • WOMEN’S COORDINATOR –
  • CANTEEN OFFICER –
  • CHILD PROTECTION OFFICER –
  • GENERAL COMMITTEE MEMBER – Ian Monaghan
  • GENERAL COMMITTEE MEMBER – Noel Hanrahan
  • WEBMASTER – Gordon Aiken
  • PUBLIC OFFICER – Greg Cox (non Committee member)

SUB COMMITTEES

  • GRADING – Dave Gordon, John Rees, Michael Hampson
  • Canteen – Meg Boath, Leslie Russell

Team
9.3 – Competition Runner Up
11.2 – Round Robin Runner Up
16.2 – Round Robin Runner Up
18.1 Red – Competition Runner Up
21.1 – Round Robin Runner Up
O30.1 – Competition Winner and Round Robin Winner
O30.3 – Round Robin Runner Up
AAL.3 – Round Robin Winner
PREM1 – Top Four Semi Finalist and Nepean Cup Winner
PREM1 RES – Competition Runner Up and Top Four Runner Up

2000 SPECIAL AWARDS
Robbie Madden Award – Highest Placed Division/Age Comp – O30.1
John Costello Award – Most Improved – 16.1
Tony Millington Award – Battlers – 9.8
Dedication Award – 14.2
The Margaret Wagner Award – Senior Best and Fairest – Justin Burns (Prems)
2000 Club Person Awards – Neil Moore and Noel Hanrahan

10 Year Awards
Michael Cox, Dave Heyman, Mathew Lovett-Jeans, Craig Maynard, Paul McCartan, Grant Russell, Nathan Hooker

20 Year Awards
Glyn Jones